Dwa przeciwieństwa – Biała i Czarna Świątynia

Ostatni dzień w Chiang Rai przeznaczyliśmy na odwiedzenie dwóch symboli tego miasta: Białej Świątyni i Czarnego Domu. Obie atrakcje położone są w odległości ok. 15 km od centrum miasta jednak w przeciwnych kierunkach. Skorzystaliśmy więc znów z naszego „rumaka”, który tak dzielne nas woził poprzedniego dnia. Po drodze spotkała nas jeszcze nieoczekiwana atrakcja. Trafiliśmy przypadkowo na procesję, która zdążała do świątyni. Niestety, nie mamy pojęcia z jakiej okazji zorganizowana była ta parada, ale mogliśmy obejrzeć barwne stroje osób w niej uczestniczących, a także zobaczyć interesujący układ, który tańczyli.

White Temple

IMG_1983Biała Świątynia, której pełna nazwa brzmi Wat Rong Khun jest niekonwencjonalną świątynią buddyjską, której budowa rozpoczęła się w 1997 roku, zaś zakończenie planowane jest po roku 2070. Spacerując dookoła świątyni możemy dostrzec olbrzymią ilość symboli. Już sama biel wskazuje na czystość Buddy. Otoczenie głównej budowli zajmują zaś rzeźby węży, czaszek i demonów. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów jest most, wokół którego znajdują się wystające z ziemi ręce. Część osób twierdzi, że symbolizują one chciwość, zaś ludzie przechodzący most porzucają ją i zbliżają się do czystości Buddy.

Niestety w maju 2014 roku w wyniku trzęsienia ziemi świątynia została uszkodzona i nie ma możliwości wejścia do środka, można ją jedynie podziwiać z zewnątrz. Żałowaliśmy trochę tego, gdyż wnętrze budowli podobno również wywierało duże wrażenie. Wewnątrz, w przeciwieństwie do innych świątyń, nie znajdowały się obrazy zawierające sceny z życia Buddy, ponieważ artysta Chalermchai Kositpipat stworzył tam współczesne murale przedstawiające np. uderzenie samolotów w World Trade Centre oraz postacie z Gwiezdnych Wojen i Matrixa.

Black house

IMG_1968Czarny Dom, zwany też Czarną Świątynią lub Muzeum Baandam, został stworzony przez Thawana Duchanee i składa się na niego prawie 40 małych budynków zrobionych z drewna, cegły, szkła, betonu i terakoty. Nie jest to kompleks sakralny, a raczej coś w stylu muzeum. W środku budynków znajdują się kolekcje obrazów, rzeźb, kości i skór zwierząt, a także srebrnych i złotych przedmiotów z całego świata. To właśnie kości, czaszki i poroża zwierząt były dla artysty budulcem, z którego tworzył swoje dzieła i całe wystroje wnętrz. Ogólnie obiekt ten sprawia dość ponure wrażenie i szczerze mówiąc nie umieliśmy rozszyfrować przesłania artysty.

Response code is 404

Porady praktyczne dla podróżników

Wstęp do obu świątyń jest bezpłatny. Biała Świątynia jest miejscem sakralnym, dlatego należy zabrać odpowiedni strój, który zakryje kolana i ramiona, ewentualnie przy wejściu na jej teren obsługa rozdaje chusty. Czarny Dom zwiedzać można od godz. 9:00 do 17:00 z godzinną przerwą między 12:00 a 13:00. Docierają tu najczęściej zorganizowane grupy, więc miejsce jest słabo oznakowane i nie widać go z głównej drogi.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz (adres email nie jest wymagany)